Savaş Günlükleri uzun zamandır beklediğim bir kitaptı. Selçuk Uygur, büyük bir özveri ve azimle kitabı yayına hazır hale getirdi. Bunun için kendisine kendi adıma teşekkür ederim.

Kitap, adından da anlaşılacağı üzere Faşist İtalya’nın Dış İşleri Bakanı, aynı zamanda Mussolini’nin damadı olan; Kont Galeazzo Ciano’nun 2. Dünya Savaşı yıllarında tuttuğu günlüklerden oluşuyor.  Bu günlükler sayesinde gerek İtalya’nın savaşa sürükleniş sürecini, gerekse de Nazi Almanyasının o dönemde yaptığı hamleleri görme şansına sahip oluyoruz.

Bodozlama yapılan “Faşistin anıları sonuçta” eleştirileri kesinlikle boş.  Ciano günlüklerinde daha çok durum tespitlerinden oluşan notlar tutuyor, çokca da özeleştiri yapıyor.

Dış Siyaset, Harp ve Tarih konularına ilgisi olanların severek okuyacaklarına eminim.  Özellikle kritik bir süreçten geçtiğimiz bugünlerde; Dış Siyasetin ne denli önem arz ettiğine, ne denli hazin sonuçlara yol açabileceğine yönelik de bir ibret.

Bu kitap aynı zamanda; Türkiye’nin o zorlu fırtınadan zarar görmeden çıkabilmiş olmasının, ne denli büyük iş olduğunu anlamakta da yardımcı olacaktır.

Keyifle okumanız dileğiyle…