Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938)

Gazi Mustafa kemal Atatürk; Anafartalar kahramanı olarak tarih sahnesinde boy gösterdi. 1. Dünya Savaşı sonrası, dört bir yanı işgale uğrayan Türk yurdunda bağımsızlık ateşini yakan, halkı bu ülküye inandıran, bu mücadele için gerekli şartları “yaratan” eşsiz dahidir.

Atatürk yalnız askeri dehasıyla değil, devlet adamlığıyla da tarihe damgasını vurmuş bir liderdir. Avrupa’nın yüzyıllara yayılan ve ağır bedeller ödeyerek gerçekleştirdiği reformları, dünyada bir başka örneği olmayan, barışcıl yollarla getirmiştir. Karizmatik kişiliği, keskin zekası ve kararlı tutumu, bu reformlara ayak direten muhaliflerini alt etmesini sağlamıştır.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkını gelişmiş bir çok ülkeden dahi önce kazandırarak, Türkiye Cunhuriyeti’nin rotasını belirlemiştir. Kadınıyla, erkeğiyle eşit ve hür bireyler olarak “Muasır medeniyetler seviyesi” için çalışan bir ülkedir gösterdiği hedef.

Bugün kendisine yapılan gerici saldırıların ana kaynağı da bu hedeftir. Düşünen, sorgulayan ve üreten beyinlere tahammülü olmayan bu çevreler, son yıllarda cehalet ikliminde hayli kök salmış, yalan yanlış bilgiler etrafında taraftar toplamışlardır.

Bu iklimi tersine çevirecek, ülkeyi yeniden doğru eksene oturtacak olan “Benim bütün ümidim gençliktedir” sözünü boşa çıkarmayacak olan Türk gençliğidir.

Ulu önderin kalplerde, kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin bu topraklarda “ilelebet” payidar kalması Türk Gençliğinin “Birinci vazifesidir”

Onun da haykırdığı gibi “NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!”

Daha iyi anlamak için farklı kaynaklardan okumak gerek onu.

 

Okuma Tavsiyeleri

Nutuk – M.K.ATATÜRK
Çankaya – F.R. ATAY
Bozkurt – H.C. ARMSTRONG
Atatürk Bilim ve Üniveriste – Metin ÖZATA

 

https://www.youtube.com/watch?v=NC-EOLhbOOA